6 naturalnych rzeczy, które wybielają zęby!

Dzięki białym zębom wyglądasz młodziej i atrakcyjniej!

Takie właśnie są wnioski z ostatnich badań i analiz w tym zakresie. Brytyjskie badanie mężczyzn, kobiet i lekarzy dentystów udowodniło, że biały uśmiech sprawia, że wyglądasz pięć lat młodszy, 20 procent bardziej atrakcyjny, bogatszy i lepiej wykształcony.

Druga ankieta dowiodła, że białe zęby odgrywają kluczową rolę w tworzeniu dobrego pierwszego wrażenia. A dla osób starających się o pracę odbarwione lub brudne zęby były ujemną cechą, bardziej niż pryszcz czy niezrobione paznokcie.

W zakończonej w 2013r. ankiecie Match.com odnotowano również, że pierwsze dwie rzeczy na jakie ludzie zwracają uwagę przy poznaniu potencjalnego partnera są zęby i gramatyka.

Większość z nas czuje, że białe zęby są ważne w naszych interakcjach społecznych. Jednak produkty wybielające nie są tanie i mogą powodować wrażliwość.

Czy są lepsze alternatywy?

Co na pierwszym miejscu jest przyczyną odbarwionych zębów?

Tytoń jest wrogiem numer jeden dla białych zębów. Kawa i herbata to kolejni dwaj główni winowajcy. Bakterie po jedzeniu pozostawione na zębach. Wczesna próchnica może spowodować odbarwienie zębów, więc właściwa higiena jamy ustnej jest kluczem do utrzymania białych i zdrowych zębów. Choroby, które wpływają na szkliwo, lekarstwa, nadmierne ilości fluorku i oczywiście wiek może bardzo przyczynić się do tego problemu.

Pokarmy, które pomogą w wybielaniu zębów

Istnieją pewne pokarmy, które obecnie mogą rzeczywiście pomóc utrzymać zęby w dobrym stanie. Co prawda, nie mogą wymazać wieloletnich plam, ale jeśli masz białe zęby, mogą one pomóc zachować je na dłużej w świetnej formie.

1. Zielona herbata

Ma on a jaśniejszy kolor niż inne herbaty, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz miał po niej jakieś plamy. Poza tym, można mieć z niej korzyści zdrowotne dla naszych zębów i dziąseł. W pewnych badaniach okazało się, że ci którzy regularnie pili zieloną herbatę mieli zdrowsze zęby i dziąsła niż ci, którzy jej nie pili.

2. Owoce

Badania z 2010 informowały, że codzienne jedzenie owoców to najlepszy sposób wybielania zębów. Badacze próbowali różnych metod przez trzy miesiące i stwierdził, że truskawki, skórka pomarańczowa i sok z cytryny były jednymi z najbardziej skutecznych naturalnych wybielaczy z jakich można korzystać. Wszystkie posiadają enzymy i kwasy, które pomagają przełamać plamy. Jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ zbyt dużo kwasu może zetrzeć szkliwa, więc zawsze po owocach wypij szklankę wody by wypłukać owocowy kwas z zębów.
2013 badania z Uniwersytetu w Granadzie wykazały, że kwas jabłkowy, który jest obecny w jabłkach zwiększa wydzielanie śliny, co także pomaga w utrzymaniu czystych zębów i usuwaniu plam.

3. Ananas

Inny dobry owoc do usuwania plam to ananas. Jest on szczególny, ponieważ zawiera bromelaina – mieszaninę naturalnych enzymów, które trawią białko. Niektóre z past do zębów zawierają ekstrakt bromelaina, więc przy zakupie pasty zwróć na to szczególną uwagę.

4. Grzyby Shiitake

Zawierają one “lentinan” (naturalny cukier), który ma właściwości antybakteryjne. Badania japońskich Naukowców wykazały, że ekstrakty z grzybów pomogły wyeliminować bakterie jamy ustnej, powodujące plamy na zębach.

5. Brokuł

Brokuł jest bogaty w żelazo, które pomaga chronić zęby przed bakteriami. Jak to się dzieje? Naukowcy potwierdzili to przeprowadzając analizę skutków brokuła na emalii zęba. Nie byli pewni dlaczego tak się dzieje, ale stwierdzili, że żelazo tworzy na zębach cienką powłokę odporną na kwas, co zmniejsza kontakt z substancjami, które mogą uszkodzić zęby.

6. Olej sezamowy

Stara praktyka ajurwedy sugeruje płukanie jamy ustnej olejem sezamowym przez 15-20 minut, aby nie tylko zmniejszyć ilość bakterii, ale także wybielić zęby. Nie ma wiele badań na ten temat, ale chyba warto samemu to sprawdzić. Istnieje jedno badanie opublikowane w 2009 roku przez indyjskich naukowców, które sugeruje, że owa praktyka zmniejsza powstawanie zabarwień na zębach i poprawia stan dziąseł.

Myślę, że świecące na biało zęby nie są tym do czego dążę, bo jak wiadomo każdy z nas ma różnego rodzaju kolor kości zębowej. Ale na pewno ważne jest to byśmy dbali o nie jak tylko jest to możliwe. Bo zdrowe zęby to zaoszczędzone pieniądze, czas i zmartwienia 😀

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Scroll to top