Jak rozcieńczać olejki eteryczne dla dzieci i dorosłych

Po co rozcieńczać?

Olejki eteryczne są bardzo silnymi związkami lotnymi, dlatego zaleca się stosowanie oleju nośnikowego. Oleje nośnikowe działają dokładnie tak, jak sugeruje ich nazwa czyli „przenoszą” olejki eteryczne na skórę, aby wspomóc wchłanianie, zmaksymalizować zasięg działania i zmniejszać parowanie. 

Chociaż mieszanie olejku eterycznego z nośnikiem osłabia jego moc, użycie nośnika pomaga wspierać delikatną strukturę chemiczną olejku podczas stosowania go na ciele.

 

 

Rozcieńczanie olejków eterycznych z olejem bazowym ma kilka istotnych celów:

  1. Bezpieczeństwo skóry

Niektóre olejki eteryczne mogą być drażniące dla skóry, zwłaszcza w stanie nierozcieńczonym. Rozcieńczanie olejków eterycznych pomaga uniknąć podrażnień, wysypek, oparzeń lub alergicznych reakcji skórnych.

  1. Zmniejszenie intensywności

Niektóre olejki eteryczne są bardzo silne i mogą powodować nieprzyjemne reakcje, gdy są stosowane w czystej postaci. Rozcieńczając je, można złagodzić ich intensywność i uczynić je bardziej przyjaznymi dla skóry.

  1. Wydajność

Rozcieńczanie olejków eterycznych z olejem bazowym pozwala na dłuższe użytkowanie małych ilości olejku eterycznego. Olej bazowy działa jako nośnik i pomaga równomiernie rozprowadzić olejek na skórze, co zwiększa jego wydajność.

  1. Dłuższy czas działania

Rozcieńczanie może również pomóc w wydłużeniu czasu działania olejku eterycznego na skórze, co jest korzystne w przypadku terapii aromaterapeutycznych lub innych zastosowań.

  1. Łatwiejsza aplikacja

Olej bazowy ułatwia aplikację olejków eterycznych na skórę, zapobiegając nadmiernemu rozpryskiwaniu lub wylewaniu.

Oleje bazowe, które najczęściej używam to głównie frakcjonowany olej kokosowy z doTERRA. Czasami użyję także oleju jojoba lub migdałowego gdy używam go do kąpieli lub na wieczór. Jednak chciałabym zaznaczyć, że frakcjonowany olej kokosowy nie jest tak tłusty jak pozostałe oleje, bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam na ubraniu. Jeśli robisz mieszankę olejków eterycznych z olejem bazowym w buteleczce, postaraj się nie używać innych olejów niż frakcjonowany olej kokosowy, ponieważ inne oleje jełczeją i powodują, że mieszanki po jakimś czasie zaczynają śmierdzieć.

Oczywiście do rozcieńczania olejków eterycznych można także użyć oliwy z oliwek czy nawet oleju słonecznikowego jeśli zajdzie taka potrzeba.

KĄPIEL Z OLEJKAMI ETERYCZNYMI
Jeśli dodajesz olejki eteryczne do kąpieli, możesz rozcieńczyć je na dwa sposoby:

  1. Do miseczki wlej 2 łyżki oleju bazowego. Dodaj wybrane olejki eteryczne, około 5-8 kropli na wannę. Wymieszaj a następnie dodaj 2 łyżki soli Epsom lub Himalajskiej. Taką mieszankę dodaj do wanny po 5-10 min kąpieli, gdy Twoje ciało będzie już rozgrzane. Dopiero wtedy Twoja skóra pod wpływem ciepła rozszerzy pory i łatwiej przyjmie właściwości olejków eterycznych
  2. Zmieszaj kilka kropli olejków na dłoni wraz z mydłem w płynie lub żelem pod prysznic i taką miksturę dodaj do kapieli. Jednak nie używaj płynu o intensywnym zapachu ponieważ aromaty mogą wejść w kolizję i nie wykorzystasz wszystkich właściwości olejków eterycznych. z tego powodu zawsze polecam użycie pierwszego sposobu

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Scroll to top