Jak stosować olejki eteryczne? Przykłady stosowania olejków

Tradycyjnie pewne metody stosowania olejków eterycznych były preferowane lub wręcz uznawane za jedyne właściwe. Nieustanne poszerzanie wiedzy naukowej na temat olejków eterycznych pozwoliło jednak na dogłębniejsze poznanie możliwych sposobów korzystania z nich. Wszystkie one są bezpieczne, o ile są stosowane właściwie. Nie trzeba ograniczać się do jednej metody – olejki eteryczne mają wielorakie zastosowania i wpływają nie tylko na stan emocjonalny, ale też na dobre samopoczucie fizyczne. Można używać ich zarówno pojedynczo, jak i w mieszankach, za pomocą następujących metod:

 1. Aromaterapia czyli wdychając
 2. Miejscowo czyli na skórę
 3. Wewnętrznie czyli doustnie

Poniżej opisuję dokładniej każdy z tych sposobów.

olejki eteryczne Poznań

AROMATERAPIA

 • Dyfuzja
  Dyfuzuj dowolne olejki lub gotowe mieszanki.
  Do dyfuzora dodaj 5-10 kropel olejków.
 • Inhalacja solą
  To technika mocniejsza od klasycznej inhalacji z wodą. Gruboziarnistą sól morską lub himalajską upraż na patelni, aż będzie gorąca. Przełóż do miseczki i dodaj 2 krople olejku np. tymiankowego. Jeśli uznasz, że potrzebujesz więcej, możesz dodać więcej. Taką miseczkę możesz postawić na stole jedząc posiłek lub postawic przy łóżku podczas gdy czytasz wieczorem dzieciom książki na dobranoc.
  Sól szybko się chłodzi i taka inhalacja trwa kilka minut. Nie wyrzucaj takiej soli, potem możesz ją wykorzystać do kąpieli stóp, albo wrzucić do wanny. Przechowuj ją w ciemnym słoiczku.
 • Z dłoni
  Nałóż 1-2 krople dowolnego olejku na dłonie, rozetrzyj i złóż dłonie w kształt miseczki.
 • Z chusteczki
  Nałóż 1-2 krople na chusteczkę lub wacik i wdychaj. Możesz ją położyć przy poduszce lub na biurku w pracy. Chusteczkę możesz zamknąc w słoiczku aby dłużej trzymała zapach. Otwieraj słoiczek tak często jak potrzebujesz
 • Z buteleczki
  Możesz wdychać olejek prosto z buteleczki. Pamiętaj, że olejki bardzo często mogą inaczej pachnieć prosto z butelki i inaczej z dyfuzora czy rozsmarowane na skórze.
 • Na ubranie
  Możesz skropić przed snem poduszkę dwoma kroplami mieszanki lub dowolnym olejkiem lub piżamkę dziecka albo inne ubranie w ciągu dnia. (Olejki doTERRA są w 100% czyste co oznacza, że nie zostawiają tłustych plam po wyschnięciu).


MIEJSCOWO

Stosowanie miejscowe to bardzo skuteczna metoda korzystania z olejków eterycznych. Olejki eteryczne z łatwością wnikają w skórę, ponieważ mają niską masę cząsteczkową i rozpuszczają się w tłuszczach.

 • Bez rozcieńczenia
  Niektóre olejki możesz nakładać bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia.
  Uwaga na olejki gorące takie jak Goździk, Cynamon, Kora Cynamonu, Tymianek i Oregano - stosujemy je miejscowo zawsze w dużym rozcieńczeniu.
 • Rozcieńczane
  Rozcieńcz olejek z frakcjonowanym olejem kokosowym lub innym olejem nośnikowym (bazowym) albo innym płynnym nośnikiem w zależności od potrzeby.
  Zobacz post - Jak rozcieńczać olejki eteryczne dla dzieci i dorosłych
 • Butelka z kulką
  Są to małe buteleczki o pojemności 3, 5 lub 10 ml z kulką na końcu tzw. Roll-on.
  Smaruj nadgarstki, skronie, kark, stopy, żuchwę lub plecy w zależności od potrzeby.
 • Kąpiel
  Do miseczki dodaj około 2 łyżki oleju bazowego i 6-8 kropli kilku dowolnych olejków. Wsyp Sól Epsom lub Himalajską i wymieszaj łyżeczką. Rozpuść mieszankę w wannie z ciepłą wodą lub w misce, w której możesz moczyć stopy.
  Możesz taką sól przygotować w większej ilości i przechowywać ją w brązowym słoiczku gotową do użycia.
  Możesz także smarować ciało olejem bazowym zmieszanym z olejkami przed kąpielą. Tym sposobem pozwolisz mu wchłaniać olejki poprzez inhalację i osmozę.
 • Kompres
  Przygotuj gorący lub zimny kompres, namaczając ręcznik lub ściereczkę w wodzie, dodając olejki eteryczne i nakładając kompres w odpowiednim miejscu.
 • Z kosmetykami
  Dodaj olejek do balsamu lub kremu nawilżającego i nałóż na skórę.

Choć olejki eteryczne łatwo się wchłaniają, można jeszcze bardziej zwiększyć ich wchłanialność na wiele sposobów. Delikatny masaż w miejscu aplikacji zwiększy ukrwienie, pomagając w rozprowadzeniu olejku po całym organizmie. Użycie olejku bazowego również może poprawić wchłanianie, szczególnie w przypadku suchej lub łuszczącej się skóry, ponieważ pomaga ją nawilżyć i spowalnią proces parowania olejku.

Smarowanie stóp
Olejki eteryczne najszybciej wchłaniane są przez podeszwy stóp. Na stopach znajduje się około 600 gruczołów potowych. Te na podeszwie stóp są największe. Pozwala to na bardzo szybkie Wchłanianie lotnych substancji i przedostawanie się do krwiobiegu. Już po 20 min od aplikacji aktywne substancje docierają do tkanek. 

Podeszwy stóp i wnętrza dłoni są jedynymi miejscami na ciele bez gruczołów łojowych. Łój to substancja oleista spełniająca funkcje ochronne stanowiące barierę przed bakteriami i substancjami obcymi. Biorąc pod uwagę, że dłonie i podeszwy nie wydzielają łoju, są zdolne do lepszego absorbowania olejków eterycznych.

WEWNĘTRZNIE

 • W kapsułce
  Umieść olejek w kapsułce wegańskiej, połknij i popij wodą.
 • Do picia
  Wymieszaj 1-2 kropli z wodą lub innym napojem i wypij.
 • Pod językiem
  Umieść 1 kroplę olejku pod językiem - dzięki temu szybciej się wchłonie.
 • W kuchni
  Możesz użyć olejków do gotowania. Niektóre olejki są bardzo intensywne i wystarczy wymieszać danie wykałaczką zanurzoną w olejku a niektórych możesz użyć nawet do kilku kropel na danie.

Niektóre olejki eteryczne mają bogatą historię zastosowań kulinarnych i mogą być wykorzystywane jako suplementy diety, pomocne przy różnorodnych dolegliwościach. Dodając cynamon do owsianki, popijając herbatę miętową czy posypując spaghetti świeżymi liśćmi bazylii, spożywamy pewne lotne związki aromatyczne występujące w olejkach eterycznych.

Po spożyciu olejki eteryczne przenikają z układu pokarmowego bezpośrednio do krwiobiegu, za pomocą którego są rozprowadzane po całym organizmie. Rozpuszczają się w tłuszczach, są więc z łatwością transportowane do wszystkich narządów, w tym do mózgu. Następnie poddawane są procesom metabolizmu w wątrobie i w innych organach, podobnie jak wszystkie inne spożywane produkty, a ostatecznie wydalane.

*Olejki większości firm nie nadają się do użytku wewnętrznego. Sprawdź, czy Twój olejek przeszedł ścisłe badania, które gwarantują jego czystość i prawidłowy skład chemiczny: chromatografię gazową i spektrometrię mas.

Zobacz post - Jak rozcieńczać olejki eteryczne dla dzieci i dorosłych

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Scroll to top