Co to jest aromaterapia i czym są olejki eteryczne? .

Aromaterapia to sztuka wykorzystywania naturalnych zapachów w celu poprawy samopoczucia, zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Choć może wydawać się to nową modą, to w rzeczywistości ma długą historię i niesamowite korzyści. W dzisiejszym artykule zgłębimy historię aromaterapii, pozyskiwanie olejków eterycznych oraz jak można je wykorzystywać w codziennym życiu.

Historia Aromaterapii

Historia aromaterapii sięga tysiące lat wstecz. Pierwsze ślady jej stosowania można znaleźć w starożytnych cywilizacjach, takich jak egipska, chińska, grecka i rzymska. Starożytni Egipcjanie stosowali olejki eteryczne w celach medycznych, kosmetycznych oraz podczas obrzędów religijnych. W starożytnych Chinach, olejki eteryczne były wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, a w starożytnej Grecji i Rzymie, zapachy odgrywały istotną rolę podczas ceremonii.

Współczesna aromaterapia jako dziedzina naukowa pojawiła się w latach 20. XX wieku dzięki francuskiemu chemikowi Rene-Maurice Gattefosse. Po serii eksperymentów, Gattefosse odkrył, że olejek lawendowy miał zdumiewające właściwości lecznicze, co zapoczątkowało nową erę w stosowaniu olejków eterycznych w medycynie.

Korzyści Aromaterapii

Aromaterapia przynosi szereg korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha:

 1. Poprawa Samopoczucia Emocjonalnego
  Olejki eteryczne mają zdolność wpływania na nasze emocje. Na przykład olejek Lawendowy czy Ylang Ylang może pomóc w redukcji stresu i poprawie jakości snu, a olejek z Drzewa herbacianego ma właściwości uspokajające.
 2. Wsparcie Zdrowia Fizycznego
  Wiele olejków eterycznych posiada właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Olejek z Oregano może pomóc w zwalczaniu infekcji, a olejek z Mięty pieprzowej może złagodzić bóle głowy.
 3. Relaksacja i Odprężenie
  Aromaterapia może być doskonałym narzędziem do relaksacji. Olejki eteryczne, takie jak Lawenda, Szałwia muszkatołowa czy Bergamotka, pomagają rozluźnić mięśnie i redukują napięcie.

CO TO SĄ OLEJKI ETERYCZNE

 • Olejki eteryczne to naturalne substancje
  Występują naturalnie w różnych częściach roślin, takich jak liście, kwiaty, łodygi, kora, korzenie i owoce. Są to złożone mieszanki lotnych substancji chemicznych, które nadają roślinom charakterystyczne aromaty i zapachy. Olejki eteryczne są przechowywane w specjalnych strukturach komórkowych i chronią rośliny przed zagrożeniami takimi jak: grzyby, choroby, owady, szkodniki i niewłaściwe warunki atmosferyczne..
 • Olejki są bezpieczne
  W związku z tym, że są to naturalne substancje, są one bardzo bezpieczne i skuteczne.
 • Olejki są wszędzie
  Nawet jeśli jeszcze nie masz swoich olejków doTERRA w buteleczce, to na pewno znajdują się one w Twoim domu np. w kosmetykach, w przyprawach, w kwiatach czy w lesie, tylko nie w tak dużym stężeniu jak w buteleczkach.

  Olejki są wydajne i przystępne cenowo

  Są skoncentrowane więc są bardzo wydajne. Aby wyprodukować buteleczkę 15 ml Lawendy, potrzeba około 8kg kwiatów lawendy a na 15 ml olejku cytrynowego potrzeba skórek z około 50-60 cytryn. Jedna kropla mięty jest jak 28 filiżanek zaparzonej herbaty miętowej. Trzeba pamiętać, że większości olejków nie kupuje się co miesiąc. Wystarczają one na bardzo wiele miesięcy a niektóre nawet na kilka lat. Buteleczka 15 ml mieszanki na przeziębienie OnGuard o wartości 190 zł wystarczyła nam na ponad rok przy 3 osobach w rodzinie.

  Możemy nimi bardzo szybko działać

  Jeśli rozpoznajemy u siebie jakiś objaw choroby czy samopoczucia to możemy natychmiastowo zadziałać. Nie musimy umawiać się do lekarza i czekać 3 dni na wizytę albo czekać na słoneczną pogodę aby mieć lepszy nastrój. Przy regularnym używaniu olejków, choroba może ustąpić zanim doczekamy lekarza. 

  Ważne aby w wymagającym stanie używać olejków częściej niż gdy czujemy się lepiej i wspomagamy się nimi tylko odpornościowo. Gdy jesteśmy zdrowi, wystarczy, że np. w okresie zimowo-jesiennym będziemy smarować swoje stopy wieczorem przed snem a gdy idzie choroba, warto używać olejków nawet co 4h. Ważna jest regularność. Tak jak nie przejdzie nam choroba od jednej dawki antybiotyku, tak samo nie musi przejść po jednorazowym zastosowaniu olejków. Podobnie jest z emocjami. Jeśli wiemy, że będziemy mieć wymagający dzień, można od rana wdychać olejek z buteleczki lub się nim smarować.

Pozyskiwanie Olejków Eterycznych

Proces pozyskiwania olejków eterycznych z roślin może wymagać destylacji parą wodną, tłoczenia na zimno, ekstrakcji rozpuszczalnikami lub innych technik. Procesy te zachowują naturalne składniki rośliny, co sprawia, że olejki eteryczne są pełne korzystnych związków. Olejki eteryczne ukryte są w różnych partiach roślin, często w mikroskopijnych ilościach. W przebiegu destylacji maszyny dokonują ekstrakcji olejku eterycznego z zawierającej go pierwotnie części rośliny. Dzięki temu uzyskuje się koncentraty olejków eterycznych.

Wykorzystanie Olejków Eterycznych

Dzięki postępowi technologicznemu oraz poprawie jakości, efektywności i bezpieczeństwa olejki eteryczne są obecnie powszechniej dostępne i łatwiejsze do stosowania w życiu codziennym. Choć olejki eteryczne były często wykorzystywane w należących do przeszłości praktykach kulturowych i tradycjach, dysponujemy coraz większą ilością dowodów i badań naukowych wskazujących na skuteczność i bezpieczeństwo olejków eterycznych również w naszych czasach. Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów:

 1. Aromatyzacja Powietrza
  Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego do dyfuzora, aby stworzyć przyjemny zapach w pomieszczeniu, oczyścić je z patogenów albo inhalować olejek.
 2. Masaże
  Rozcieńcz olejek eteryczny w oleju bazowym i użyj go do masażu, który pomoże zrelaksować ciało.
 3. Kąpiele
  Dodaj kilka kropel olejku z solą morksą do ciepłej kąpieli, by się zrelaksować i odprężyć.
 4. Inhalacje
  Inhalacje olejków eterycznych mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości układu oddechowego.
 5. Kosmetyki
  Dodawaj olejki eteryczne do naturalnych kosmetyków, takich jak balsamy do ciała czy kremy.
 6. Leczenie Chorób
  Niektóre olejki eteryczne, takie jak eukaliptus czy mięta pieprzowa, mogą pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia.

Aromaterapia to fascynująca dziedzina, która łączy w sobie naukę i naturę. Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin oferują nie tylko przyjemne zapachy, ale również potężne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Wypróbuj aromaterapię i doświadcz, jak te małe butelki mogą odmienić Twoje życie na lepsze.

Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych w celach leczniczych zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od aromaterapii.

Tu zobacz post Mechanizmy działania olejków eterycznych.

Jakość olejków eterycznych ma znaczenie

Jakość olejków eterycznych ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na ich SKUTECZNOŚĆ i BEZPIECZEŃSTWO stosowania.

Aby więcej dowiedzieć się o tym, czy jakość olejków ma znaczenie i dlaczego akurat olejki eteryczne doTERRA są jak dla mnie, najlepsze, bezpieczne i skuteczne, przeczytaj post: Czy jakość olejków eterycznych ma znaczenie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Scroll to top