Czy jakość olejków eterycznych ma znaczenie?

Jakość olejków eterycznych ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Oto kilka ważnych aspektów związanych z jakością olejków eterycznych:

 1. Czystość
  Wysokiej jakości olejki eteryczne powinny być czyste i wolne od zanieczyszczeń, takich jak pestycydy, herbicydy, metale ciężkie lub inne substancje toksyczne. Duże znaczenie ma sposób hodowania rośliny, gdyż chemia stosowana podczas uprawy roślin ma olbrzymi wpływ na jakość, skuteczność i bezpieczeństwo olejku.

 2. Skład chemiczny
  Jakość olejku eterycznego zależy od jego naturalnego składu chemicznego. Wysokiej jakości olejki eteryczne zawierają właściwe związki chemiczne, które zapewniają zamierzony efekt.
  Jak do tej pory na polskim rynku możemy otrzymać od sprzedawcy tylko kartę charakterystyki lub specyfikacje techniczną. Oba dokumenty są wymagane przepisami UE, w związku z wprowadzeniem kosmetyków do obrotu. Żaden z tych dokumentów nie informuje jednak, czy dany olejek eteryczny jest czysty oraz jaki jest jego dokładny skład. Dobrej jakości olejek eteryczny nie może kosztować 10- 20 zł! Samo przeprowadzanie badań poszczególnych partii olejków to spory wydatek. Do tego dochodzą koszty opakowania, rozlewania, etykietowania i koszty marketingowe, marża dla sprzedawców...

 1. Pochodzenie i jakość rośliny
  Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin uprawianych w naturalnych warunkach lub z dzikich zbiorów są często uważane za wyższej jakości niż te pozyskiwane z roślin hodowlanych. Np. olejek lawendowy może być wytwarzany z kwiatów lawendy (najczystszy i najskuteczniejszy) albo z całej gałązki lawendy w skład której wchodzi kwiat, gałązka oraz zielone liście. Taki olejek będzie tańszy i zdecydowanie mniej skuteczny.
 1. Proces destylacji
  Właściwy proces destylacji lub ekstrakcji jest kluczowy dla jakości olejku eterycznego. Należy unikać olejków, które zostały poddane przetwarzaniu chemicznemu.

 1. Certyfikaty
  Niektóre firmy oferują certyfikaty jakości, takie jak CPTG (Certified Pure Tested Grade) czy certyfikaty organiczne, które potwierdzają wysoką jakość olejków eterycznych. Najważniejsze badania to: chromatografia gazowa i spektrometria masowa. To dwa oddzielne testy, które zazwyczaj przeprowadza się na próbce olejku w celu zidentyfikowania zawartych w niej składników. Spektrometria mas pomaga w identyfikacji konkretnych składników mierzonych w chromatografii gazowej, więc zazwyczaj oba testy są wykonywane razem.

Warto zawsze sprawdzać pochodzenie i jakość olejków eterycznych, a także korzystać z renomowanych źródeł, aby zapewnić sobie najwyższą jakość i skuteczność produktu. 

Firma doTERRA jest jednym z producentów olejków eterycznych, które kładą duży nacisk na jakość swoich produktów. Zobacz we wpisie DLACZEGO doTERRA? Dlaczego akurat olejki z tej firmy? dlaczego uważam te olejki za jedne z najlepszych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Scroll to top