Aromaterapia w połogu i przy opiece noworodka oraz starszych dzieci

W dzisiejszym artykule nie będę mówiła czym są olejki eteryczne i jak je używać, bo tego dowiesz się z innych moich wpisów np.

Co to jest aromaterapia i czym są olejki eteryczne?

Jak stosować olejki eteryczne? Przykłady stosowania olejków

Jak rozcieńczać olejki eteryczne dla dzieci i dorosłych

Czy jakość olejków eterycznych ma znaczenie?

Zanim zastosujesz olejki eteryczne - KONIECZNIE zapoznaj się w powyższymi wpisami, aby wiedzieć jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne dla dzieci i dorosłych oraz w jaki sposób możemy korzystać z ich dobrodziejstw.

Jeśli jesteś jeszcze w ciąży, zapraszam do zapoznania się z artykułem: Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych w czasie ciąży i w porodzie

Dzisiaj omówię jak wykorzystać aromaterapię w Połogu i przy opiece noworodka. Ale na początek zasady bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

  • Karmienie Piersią
    Podczas karmienia piersią powinno się unikać olejku z Mięty Pieprzowej ponieważ może (ale nie musi) ona zmniejszyć laktację. Można używać Mięty Pieprzowej w różnego rodzaju mieszankach, gdyż jest jej tam naprawdę niewiele. Ja osobiście stosowałam miętę podczas karmienia i nie zauważyłam aby zmniejszyła mi się laktacja, dlatego ważne jest aby samemu wypróbować i sprawdzić jak dany olejek działa na każdą z nas. Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed zastosowaniem aromaterapii, zacznij od olejków, które są w 100% bezpieczne w jakiekolwiek formie.
  • Ważne aby używać olejki eteryczne tylko klasy terapeutycznej, które posiadają badania i certyfikat czystości. takie olejki są bezpieczne i bardziej skuteczne. Olejki doTERRA posiadają taki certyfikat i są w pełni bezpieczne.
  • Stosuj możliwie najmniejsze stężenia olejków dla uzyskania zamierzonego efektu
  • Jeśli stosujesz olejki na piersi, to wyłącznie olejki rozcieńczone i po karmieniu zwróć szczególną uwagę na unikanie kontaktu swojej skóry posmarowanej olejkami ze skórą, oczami, ustami czy nosem dziecka
  • Nie używaj olejków eterycznych wewnętrznie dla małych dzieci
  • Zrób test skórny na nadgarstku dziecka, zanim zastosujesz go na większej powierzchni. Obserwuj reakcję przez 24 godziny
  • Unikaj kontaktu z oczami, buzią, uszami i noskiem dziecka
  • Do kąpieli używaj jednej łyżeczki oleju bazowego jako nośnika olejków. Nie wlewaj olejków bezpośrednio do wanny
  • Trzymaj olejki z dala od dzieci - przypadkowe użycie olejków przez dzieci jest bardzo niebezpieczne

POŁÓG

GOJENIE KROCZA
Lawenda, Rumianek Rzymski, Drzewko Herbaciane - zaleca się kąpiele z tymi olejkami, lub mieszanka z solą fizjologiczną i wodą do bezpośredniego podmywania.

RANA PO CIĘCIU CESARSKIM
Lawenda, Kadzidło, Rumianek Rzymski, Drzewko Herbaciane - smarować ranę czystymi olejkami lub robić z nimi kąpiele. Lawenda, Kadzidło i Rumianek - bardzo ładnie regenerują skórę a Drzewko Herbaciane dezynfekuje, działa przeciwgrzybicznie. Zaleca się stosowanie tych olejków także przy infekcjach intymnych lub infekcji rany.

BABY BLUES lub DEPRESJA POPORODOWA
Kadzidło, Dzika Pomarańcza, Geranium, Bergamotka, Neroli, Ylang Ylang, Grejpfrut - baby blues, oraz depresja poporodowa może być łagodzona poprzez zastosowanie wielu olejków, które są antydepresyjne i pomagają w stanach niepokoju. Warto stosować aromaterapię, jak i masaż ciała z ich użyciem. Można mieszankę wybranych olejków stosować do kąpieli, dyfuzować w ciągu dnia i w połączeniu z frakcjonowanym olejem kokosowym smarować skronie, nadgarstki lub stopy nawet kilka razy dziennie. Są to olejki wpływające na stan emocjonalny, pozytywnie pobudzają, dodają otuchy i wyciszają niespokojne myśli.

RÓWNOWAGA HORMONALNA
Szałwia Muszkatołowa, mieszanka doTERRA Clary Sage - działa kojąco na buzujące hormony, wyrównuje ich produkcję, dzięki czemu masz szansę choć trochę być bardziej stabilna emocjonalnie.

ZWIĘKSZENIE LAKTACJI
Copaiba, Koper Włoski, Bazylia - przyjmuj 2 krople Kopru Włoskiego i Copaiba wewnętrznie 3-4 razy dziennie, 1-2 krople bazylii miejscowo na pierś, omijając sutek, 3-4 razy dziennie. Takie stosowanie może pomóc zwiększyć laktację w kolejnych dniach. Po zauważeniu wzrostu nie ma potrzeby kontynuowania. To nie ma być codzienna rutyna. Twoje ciało powinno przejąć kontrolę i wytworzyć zwiększoną ilość. Dwa do trzech dni takiego stosowania powinny wystarczyć.

BÓLE PIERSI
Geranium, Drzewko Herbaciane - najlepsze do stosowania kompresów na bóle piersi. Zmieszaj olejki z olejem bazowym i dodaj do chłoddnej wody. Zamocz kompres i przykładaj do piersi unikając brodawki.

NOWORODKI

W przypadku niemowląt, do 12 miesięcy, nie ma potrzeby używania olejków eterycznych codziennie. Należy stosować je co drugi dzień, zgodnie z zaleceniami lub w razie natychmiastowej potrzeby. W przypadku olejku do masażu w pozostałe dni stosuj czysty olej ze słodkich migdałów.

PROBLEMY JELITOWE
Kolendra (nasiona) - kolka, zaparcia, biegunka, zwracanie jedzenia - dyfuzuj w pokoju Kolendrę lub wykonuj masaże. Kolendra przyda się później do problemów trawiennych dla dzieci i dorosłych oraz do lepszego zasypiania. 1 kropla Kolendry + 1 łyżka stołowa (15ml) oleju nośnego. Masuj brzuszek i środkową część pleców okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

NIESPOKOJNY SEN
Rumianek Rzymski, Mandarynka - dyfuzuj w ciągu dnia i przy zasypianiu. Nie tylko wspomoże spokojny sen ale także ukoi nerwy. Rumianek Rzymski to najpopularniejszy olejek przy maluszkach, można dodawać go do kąpieli lub masażu. Mandarynka działa wyciszająco, uspokajająco i jest idealna do zasypiania nawet gdy dziecko jest już starsze.

CZYSTY POKÓJ
Lawenda - aby oczyścić powietrze w pokoju niemowlęcia użyj Lawendy. Lawenda ma właściwości antyseptyczne, antybiotyczne, odkażające i lekko antywirusowe a przede wszystkim uspokajające.

WYSYPKI LUB SUCHA SKÓRA
Rumianek Rzymski, Lawenda, Kadzidło, Geranium -  wysypki, sucha skóra. To idealna mieszanka łagodząca skórę a jednocześnie wyciszająca, do stosowania podczas masażu. Najlepiej rozcieńczyć z olejem ze słodkich migdałów i jojoba lub w butelce spray zmieszać olejki z wodą i spryskać wymagające okolice. Na wysypki najlepiej zacznij od stosowania mieszanki od pojedynczych olejków aby sprawdzić ich działanie osobno. Przy niemowlęciu zacznij od mieszanek 1 kropli olejku eterycznego na 10-20 ml oleju bazowego.

CIEMIENIUCHA
Lawenda, Geranium, Drzewko Herbaciane - olejki wspierają skórę więc w połączeniu z olejem ze słodkich migdałów są idealne na ciemieniuchę.
1 kropla Lawendy, 1 kropla Drzewka Herbacianego i 1 kropla Geranium + 1/4 szklanki oleju bazowego (najlepiej migdałowy z jojoba). Taką mieszankę nakładaj miejscowo na skórę głowy delikatnym masażem. Nie używaj za dużo, aby nie spłynęło dziecku do oczu. Niech olejki wchłoną się w skórę przed umyciem głowy. Zwykle 3 do 4 aplikacji usunie ciemieniuchę. Ta ilość powinna wystarczyć na 3 - 4 aplikacje.

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY
Rumianek Rzymski, Lawenda - dodaj kroplę na pół litra wody i wacikiem przemywaj pupę niemowlęcia. Możesz zrobić taki roztwór w butelce ze sprayem, wstrząśnij buteleczkę przed użyciem.

ZĄBKOWANIE
Rumianek Rzymski, Lawenda, OnGuard - w połączeniu z olejem migdałowym. Najlepiej zrobić mieszankę w buteleczce z kulką i smarować okolice szczęki, szyi i uszu kilka razy dziennie.

MASAŻ NIEMOWLĘCIA
Lawenda, Kadzidło, Rumianek Rzymski - każdy olejek z osobna i wszystkie jednocześnie będa idealnie nadawać się do masażu. Olejki te działają uspokajająco, wspomagają układ nerwowy, regenerują skórę i bardzo odprężają.
Wykonaj mieszankę: olej z nasion Kamelii 2 łyżki stołowe (30ml), olej ze słodkich migdałów 2 łyżeczki (10ml), olej Jojoba 1 łyżeczka (5ml), 2- 5 kropli dowolnego olejku eterycznego. Najlepiej zawsze dodaj 2 krople Rumianku Rzymskiego i 2 krople któregoś z pozostałych olejków.
Masuj całe ciało dziecka ale unikaj twarzy, głowy, szyi i genitaliów.
Mieszanka ta może złagodzić objawy egzemy, ciemieniuchy, stanów zapalnych i zaczerwienienia wywołanego ząbkowaniem, a jednocześnie wzmocni układ nerwowy.
Jednym z bardzo skutecznych sposobów na ukojenie niespokojnego dziecka jest masowanie jego stóp. Pocieraj skórę kciukami od środka podeszwy stopy w kierunku dolnej części palców delikatnymi, rytmicznymi ruchami.

PRZEZIĘBIENIE
Drzewko Herbaciane, Cytryna, Kadzidło - zrobić mieszankę w buteleczce z kulką i smarować stopy, szyję i plecki 2 - 4 x dziennie.

BÓL UCHA
Drzewko Herbaciane - kropleka olejku na wacik i włóż do ucha lub smarować okolice ucha w rozcieńczeniu. Nie wkrapiaj olejku bezpośrednio do ucha dziecka.

GORĄCZKA
Lawenda i Cytryna - smaruj stopy dziecka w rozcieńczeniu w olejem bazowym. 

CZYSTOŚĆ MIESZKANIA
Lemon, On Guard, Drzewko Herbaciane - olejki te można stosować do sprzątania mieszkania, do dezynfekcji blatów, zwłaszcza po gotowaniu mięs czy ryb, do mycia podłóg, aby maluszki pełzające po podłodze czy zwierzęta jednak miały styczność ze zdrowym środkiem czystości. 

Zobacz jak inaczej możesz zastosować powyższe olejki w życiu codziennym w moich artykułach:

TOP 10 olejków eterycznych w Aromaterapii
Olejki eteryczne na ODPORNOŚĆ dla dzieci i dorosłych

Sama widzisz, że niektóre olejki powtarzają się przy różnych dolegliwościach. Nie jest tak, że jeden olejek eteryczny pomoże nam tylko w jednej rzeczy. W związku z tym nie musisz mieć obszernego zestawu aby wykorzystać możliwości aromaterapii. Poniżej przedstawię kilka podstawowych olejków, które warto mieć na czas połogu i przy opiece nad noworodkiem ale które także wykorzystasz potem w życiu codziennym:

Rumianek Rzymski - to pierwszy i podstawowy olejek jaki powinnaś mieć przy noworodku. Jest najbardziej bezpieczny dla malutkich dzieci i działa wielotorowo. Do masażu, na ząbkowanie, pieluszkowe zapalenie skóry, wysypki, jakiekolwiek problemy skórne, lepszy sen, do kapieli
Kadzidło: wsparcie skóry - rozstępy, wsparcie emocjonalne, ból głowy, lepszy sen, przeziębienie, kaszel, rana po cięciu cesarskim, pielęgnacja krocza, pielęgnacja pępowiny, baby blues, depresja poporodowa, masaż niemowlęcia
Lawenda: lepsze samopoczucie, redukcja stresu, rozluźnienie, spokojny sen, bóle pleców, gojenie krocza i rany po cięciu cesarskim, baby blues, gorączka, masaż niemowlęcia
Geranium: problemy skórne noworodka i mamy, ciemieniucha, gładsza skóra, pobudza krążenie, ułatwia oddychanie, sprzyja zdrowiu macicy i endometrium, dobre dla całego kobiecego układu rozrodczego, znane ze swoich podnoszących na duchu właściwości, baby blues, depresja poporodowa
Dzika Pomarańcza: daje zastrzyk energii, dezynfekcja powietrza, spadek nastroju, ułatwia zasypianie, na wzdęcia i zaparcia, pomocna przy bólu gardła
Cytryna: zastrzyk energii, ból gardła, przeziębienie, wzdęcia, zaparcia, gorączka
Drzewko Herbaciane: opryszczka, infekcje intymne, przeziębienie, katar, gojenie krocza i rany po cięciu cesarskim, ból ucha
Szałwia Muszkatołowa: zmniejsza napięcie, wspomaga pracę hormonalną także przy miesiączce, do wsparcia emocjonalnego oraz na buzujące hormony

Jeśli chciałabyś zakupić jakiekolwiek olejki doTERRA, koniecznie odezwij się do mnie, bo tylko kupując olejki u zaufanych konsultantek masz pewność, że otrzymasz oryginalny produkt z gwarancją. Kupując u mnie produkty doTERRA, od razu otrzymujesz moje wsparcie, stałą opiekę i dostęp do wielu materiałów edukacyjnych na FB i YT. Jeśli nie wiesz od jakich olejków zacząć, napisz do mnie a zaproponuję Ci odpowiednie olejki z którymi możesz rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią.

Informacje zawarte w tym wpisie nie są przeznaczone do diagnozowania, leczenia, ani nie zapobiegają jakiejkolwiek chorobie.

Scroll to top